• Ľudové umenie našich predkov

• Utorok – 10.5.2022 - prehliadka školy a oslava 60.výročia: po príchode žiakov partnerskej školy na pôdu ZŠ s MŠ J. S. Neresnického a po zvítaní so žiakmi nasledovala prehliadka, počas ktorej sa žiaci i učitelia zoznámili s prostredím školy, jej históriou. Žiaci boli oboznámení s aktivitami a ich cieľom. Keďže v tento deň sa konala aj oslava 60. výročia založenia ZŠ s MŠ J. S. Neresnického v Dobrej Nive, všetci žiaci zapojení v projekte sa zúčastnili aj týchto osláv. V rámci programu vystúpili so svojim príspevkom, počas ktorého oboznámili všetkých zúčastnených (žiakov a učiteľov školy, pozvaných hostí) s projektom, jeho aktivitami a cieľmi.

Škola tanca – celá vzdelávacia aktivita bola zameraná na spoznávanie ľudového umenia. Preto sa žiaci počas „školy tanca“ učili tancovať typické ľudové tance.

Spoznávame obec Dobrá Niva – v rámci prechádzky obcou žiaci spoznávali najvýznamnejšie miesta obce. Celá prehliadka bola ukončená návštevou u pána starostu.

Streda – 11.5.2022 - ľudový tanec a kroj – v tento deň pokračovalo zoznamovanie žiakov s ľudovým umením. Formou sprievodného slova im bol predstavený slovenský ľudový kroj, jeho jednotlivé časti a použitie – do kroja boli oblečení žiaci, zapojení v projekte. Pred publikom (folklórne súbory, žiaci a učitelia školy) zatancovali tance, ktoré sa naučili počas „školy tanca“. A aby videli slovenský ľudový tanec aj v prevedení profesionálnejších súborov, sledovali vystúpenie súborov – Dobronka (DFS fungujúci v ZŠ s MŠ J. S. Neresnického v Dobrej Nive), Vartášik (DFS z Krupiny), DFS zo ZŠ v Očovej.

Prechádzka náučným chodníkom – popoludňajšie hodiny boli venované spoznávaniu okolia obce Dobrá Niva. Prechádzkou náučným chodníkom a na jednotlivých zastaveniach sa zoznamovali s obcou, prírodnými krásami, pamiatkami.

Štvrtok – 12.5.2022 - spoznávanie kultúrneho dedičstva – tento deň bol venovaný spoznávaniu kultúrneho dedičstva našich predkov. Počas celodenného výletu žiaci a učitelia navštívili Vlkolínec, Banskú Bystricu a kostolík v Hronseku.

Piatok – 13.5.2022 - tvorivé dielne – neoddeliteľnou súčasťou ľudového umenia sú aj ľudové remeslá. Preto sa s nimi žiaci zoznamovali a samozrejme tvorili počas tvorivých dielní – sami si mali možnosť vyskúšať prácu s rôznym materiálom. Okrem učiteľov boli pozvaní hostia, ktorí sa venujú ľudovým remeslám. Počas doobedia pracovali žiaci v zmiešaných skupinách – vyrábali syr, rôzne predmety z hliny, ozdobné vence, sviečky z vosku, náramky a kľúčenky z kože, mali možnosť vyskúšať si prácu s ľanom – trepanie, česanie, pradenie, zoznámili sa s pradením.

Športové popoludnie – predposlednou aktivitou boli rôzne športové aktivity, počas ktorých si žiaci naďalej upevňovali svoje vzťahy.

Ukončenie – celá vzdelávacia aktivita bola ukončená záverečnou recepciou, na ktorú prispeli tradičnými pochúťkami rodičia detí, žiakom boli odovzdané certifikáty účastníka.

TANCUJEME

Naši priatelia si počas pobytu u nás písali fotodenník, ktorý priebežne posielali domo. A čo napísali? Možete si prečítať na nasledujúcich odkazoch:

FOTODENNÍK

Pobyt na Slovensku