• Odbojárska vatra 2023

•           Už v poradí 7. ročník si mohli zapísať do kroniky organizátori Odbojárskej vatry na Švábe. Šváb je laznícka usadlosť severozápadne od Krupiny, neďaleko Žibritova. Toto miesto si pred 79 rokmi vybralo  ako základňu pre svoje bojové akcie asi 1000 vojakov a partizánov Partizánskej skupiny Alexandra Nevského, ktorí sa postavili na odpor postupujúcej nemeckej armáde. V bojoch tu padlo aj 7 bojovníkov, ktorí tu majú pamätník. Miestna organizácia SZPB v Krupine sa pred niekoľkými rokmi rozhodla uctiť si pamiatku padlých obrancov a samotný ozbrojený zápas počas SNP zaujímavým podujatím. Stretnutím členov SZPB s najmladšou generáciou, so žiakmi základných a stredných škôl.

Celá akcia bola veľmi dobre zorganizovaná. V jej úvode bola slávnostná časť, ktorá začala hymnou, položením vencov k pamätníku a príhovormi hostí. Potom nasledovalo zapálenie vatry. Po tejto časti začala branno-vedomostná súťaž štvorčlenných družstiev  zúčastnených škôl. Súťažilo sa v štyroch disciplínach – v hode granátom na cieľ, v streľbe zo vzduchovky, v zdravotníckej príprave a tiež vo vedomostiach z histórie 2. svetovej vojny a Slovenského národného povstania.

Našu základnú školu reprezentovali žiaci deviateho ročníka - Tatiana Mrenicová, Timea Koledová, Dominika Reváková, Jakub Krkoš, Kristián Vichra a Kristián Hanes. Po vlaňajšom druhom mieste sa našim žiakom podarilo v tomto ročníku zvíťaziť. Za sebou nechali aj družstvo Gymnázia A.S. Krupina, ktorému oplatili minuloročnú tesnú prehru. Na treťom mieste skončili žiaci ZŠ Bzovík, na 4. mieste ZŠ J.C.Hronského Krupina , na 5. mieste SOŠ Krupina a na 6. mieste ZŠ E.M. Šoltésovej Krupina. Pocit víťazstva bol o to sladší, že naši žiaci mali aj podporu 9-ich členov našej ZO SZPB, ktorí sa tohto podujatia taktiež zúčastnili. Garantom celej akcie  bol primátor mesta Krupina Ing. Radoslav Vazan. Ten so svojimi spolupracovníkmi z Mestského úradu zabezpečil občerstvenie pre všetkých účastníkov v podobe pagáčov, lepňov a chutného guľášu. Na stoloch nechýbala minerálka ani káva, a tak sa mohli všetci aj občerstviť a tiež porozprávať.  Pekné počasie využili viacerí aj na prechádzku po blízkom okolí a návštevu rodného domu p. Šmakala, ktorý pre návštevníkov pripravil expozíciu z histórie o Švábe.

Ján Slosiarik

• Oznamujeme, že zber papiera končí 25. 10. 2023 ráno.

Mgr. Ján Slosiarik

• Dňa 16.10.2023 začal zber papiera.

Zber prebieha ráno od 7.00 - 7.40 a poobede  od 13.00 do 16.30.

Mgr. Ján Slosiarik (tel: 0907 257 883)

• Tekvičkový deň

• Vážení rodičia, milí žiaci,

po roku sme pre Vás opäť pripravili našu tradičnú akciu s názvom "Tekvičkový deň". Všetky potrebné informácie nájdete na plagáte.

Všetci sa na Vás tešíme a veríme, že spoločne prežijeme tvorivé a veselé popoludnie.

• Mobily v škole

• Vážení rodičia a milí žiaci,

mobily sú neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Pomáhajú nám spojiť sa s niekým, koho potrebujeme, pomáhajú nám vyriešiť niektoré situácie. Naozaj ich potrebujeme mať k dispozícii každú voľnú chvíľu? Podľa niektorých z Vás asi áno. Ale ...

Zúčastnila som sa konferencie "Mobily v škole", ktorá bola organizovaná pod záštitou komisára pre deti, prof. MUDr. JOZEFA MIKLOŠKA, PhD. Vystúpili tam rôzni odborníci z oblasti neurológie, psychológie, školstva. Pozreli sa na problematiku mobilov nielen v škole, ale aj na ich pôsobenie na osobnosť človeka ako takú. Na odkazoch si môžete prečítať článok z konferencie a na videu je vystúpenie neurológa a vysokoškolského pedagóga MUDr. Martina Jana Stránského (video je síce z ine akcie, ale jeho obsah je totožný).

Komisár pre deti vyzýva

Vystúpenie Mudr. Stránského

Nájdite si, prosím, chvíľu čas. Pozrite si video a zamyslite sa nad jeho slovami.

Mgr. Miriam Kružliaková