• Aktivity 2022/2023

• V školskom roku 2022/2023 sa členovia ŽP parlamentu zapájali do mnohých akcií, o ktorých sme Vás pravidelne informovali.

• Poďakovanie

• V školskom roku 2022/2023 sa všetci členovia ŽP aktívne zapájali do jeho aktivít a preto im patrí veľké ĎAKUJEM

•

V našej ZŠ s MŠ Juraja Slávika Neresnického v Dobrej Nive patria oslavy Dňa učiteľov ku každoročnej tradícii. Počas nich si uctíme tých, ktorí sú nám druhými rodičmi, tých, ktorí nám odovzdávajú svoje poznatky. Inak tomu nebolo ani tento rok.

Pod záštitou Žiackeho parlamentu a vedením pani učiteľky Kružliakovej sa žiaci pripravovali na tento slávnostný deň. Program, ktorý predviedli, bol ukážkou ich šikovnosti. V úvodnom slove sa Nelka Melichová a Viktória Špániková z deviatej triedy básňou i slovom prihovorili učiteľom i žiakom. Na klavíri ich sprevádzala Emma Babušíková. Vo veselom tanci ich vystriedali dievčatá z tanečného krúžku, ktoré si pod vedením pani učiteľky Mikulovej pripravili tanečné číslo na melódiu piesne „Do školy sa teším“. Tanec vystriedali žiaci tretieho ročníka, ktorí zarecitovali krátke básničky o škole a učiteľoch a ktorých pripravovala pani učiteľka Svancárová. Žiadne vystúpenie v našej škole sa nezaobíde bez folklórneho súboru Dobronka. Inak tomu nebolo ani teraz. V troch ľudových piesňach sa predstavili žiačky druhého a siedmeho ročníka pod vedením pani učiteľky Buljanovej. Vyučovacie hodiny sú nielen o učení. Aj učiteľom sa občas zapletie jazyk a zrazu sú na svete vtipné poznámky. Tie nám prečítali žiaci ôsmeho a deviateho ročníka. Predposledným číslom bolo vystúpenie žiakov hudobného odboru Heuréka. Žiaci šiesteho a tretieho ročníka zahrali gitarovú skladbu i zaspievali pieseň. Záver patril opäť básni, ktorú predniesla Viktória Špániková a v mene všetkých vystupujúcich, ale i v mene všetkých žiakov našej školy vyslovila veľké ĎAKUJEM učiteľom za všetko, čo pre nás robia, za všetko, čo nám odovzdávajú. Okrem zážitku z vystúpenia si každý učiteľ odniesol kvietok, darovaný z lásky.

Programu sa zúčastnili nielen súčasní učitelia, ale pozvanie pani riaditeľky Babiakovej prijali i niektorí bývalí učitelia, ktorí sa tak vrátili do „svojich školských čias“. Pani riaditeľka na konci poďakovala všetkým vystupujúcim a jej príhovor ukončil program pri príležitosti Dňa učiteľov.

• Najkrajší valentínsky pozdrav

• Každoročne usporadúvame súťaž o "Najkrajší valentínsky pozdrav". Do súťaže sa aj v tomto školskom roku zapojili žiaci v Školskom klube detí, CVČ, ale zapojili sa i žiaci druhého stupňa, ktorí vytvárali pozdravy na hodinách výtvarnej výchovy. Niektorí ich vytvorili doma a doniesli do školy. Spomedzi všetkých sme vybrali 32 najkrajších. Umiestnili sme ich do vestibulu školy, kde si ich mohli prezrieť žiaci i zamestnanci školy. Učitelia potom vybrali tie najlepšie. Na 3. mieste sa umiestnila Timea Šimková z 9. triedy, na 2. mieste Barbora Miľanová zo 6. triedy a na 1. mieste Ella Nestor z 2. triedy.

• Návšteva zvieracieho útulku

• V novembri 2022 organizovalo ŠKD, CVČ Slávik a ŽP akciu s názvom „Dajme veciam druhú šancu“. Bola to detská burza, na ktorej žiaci predávali hračky, knihy, drobnosti, ktoré už nepotrebujú, ale ktoré mohli urobiť radosť iným. Zapojili sa žiaci prvého i druhého stupňa. Finančný príspevok, ktorý sa na akcii vyzbieral, bol určený na pomoc zvieratám. Celkovo sa vyzbieralo 120 euro. Oslovili sme zvierací útulok vo Zvolene. A oni sa samozrejme potešili ponúkanej pomoci.

V piatok, 27. januára 2023, preto skupina žiakov v sprievode svojich dvoch učiteliek smerovala do Zvolena, aby dar odovzdala. Namiesto peňazí sme odovzdali nakúpené granule pre psíkov, teplé deky, niektoré deti doniesli aj piškóty. A samozrejme sme si pozreli aj psíkov. Žiaci boli zvedaví, ako to v útulku chodí. Aké sú pravidlá venčenia. Aký život žijú psíky v útulku.

Nuž, pohľad to bol veru smutný. Psíky v klietkach. Psíky, ktoré skákali od radosti, že sme tam. Že sa im niekto prihovára láskavým hlasom. A hlavne psíky, ktoré na nás upierali pohľad plný nádeje. Toto miesto by mali navštíviť tí, ktorí vyhodia alebo opustia svoje zvieratá. Na týchto miestach si hľadajme nových priateľov.

V očiach našich žiakov som videla spolucítenie s psíkmi, smútok, ba i slzu. Návšteva a pocity, ktoré sme tam prežili, budú ešte dlho rezonovať v našich spomienkach.

• Krabice plné lásky

• Vianoce patria k obdobiu, kedy obdarúvame našich blízkych. Ale sú ľudia, ktorí nemajú dostatok financií na zakúpenie darčekov, alebo ktorí žijú bez svojich blízkych a možno darčeky už ani nečakajú.

A práve pre týchto ľudí sme spoločnými silami pripravili 42 krabíc a tašiek naplnených darčekmi.

• Mikulášska diskotéka

• 6. decembra 2022 zorganizoval CVČ Slávik a ŠKD v spolupráci so Žiackym parlamentom "Mikulášsku diskotéku". Zástupcovia parlamentu pomáhali pri súťažiach, pri zabezpečovaní občerstvenia, pri upratovaní telocvične. A samozrejme sa nezabudli zabávať spolu s ostatnými.

• Dajme veciach druhú šancu

• 16. novembra 2022 sa konala akcia s názvom "Dajme veciam druhú šancu". Bola to detská burza, do ktorej sa zapojili žiaci z celej školy. Priniesli hračky, knihy, oblečenie, či iné predmety. Tieto si iní mohli kúpiť. Financie, získané počas tejto burzy, poputujú do zvieracieho útulku vo Zvolene. Celkovo sa vyzbieralo 120 euro.

• Tekvičkový deň

• 19. októbra 2022 CVČ Slávik v spolupráci s ŠKD usporadal "Tekvičkový deň". Členovia ŽP sa zapojili aktívne nielen priamou pomocou menším žiakom a prípravou vestibulu, ale predsedníčka ŽP, Nelka Melichová, vytvorila aj informačný plagát.

• Sľub ŽP

• 10. októbra 2022 za účasti všetkých pedagógov a žiakov školy zložili členovia Žiackeho parlamentu sľub. Zároveň informovali o aktivitách, do ktorých sa budú zapájať.