Spoločné a predsa iné
Virtuálna aktivita pod názvom „Spoločné a pred iné“ prebiehala počas troch dní - 11.10.2021 - 13.10.2021. Zapojení boli do nej vybraní žiaci, pričom s jej výsledkami majú možnosť zoznámiť sa aj ostatní žiaci oboch zapojených škôl. Žiaci a učitelia pracovali cez Google Meet. Cieľom bolo cez rôzne aktivita poukázať na mnohé aspekty, ktoré máme spoločné, ale ktoré sa aj do istej miery líšia.
1.deň: Po pripojení sa na internetový komunikačný kanál a stručnom oboznámení s program všetkých dní, žiaci prezentovali vopred pripravené prezentácie o svojej škole, obci, meste. Potom boli rozdelení do šesťčlenných skupín. Každá skupina pod vedení učiteľa pracovala v inej triede. Skupina žiakov z Čiech a zo Slovenska sa navzájom zoznamovala, zisťovala o sebe informácie, ktoré potom využili na predstavenie svojich nových priateľov pred ostatnými. Následne im bola zadaná úloha, ktorú vypracovali offline – pamiatky UNESCO. Slováci predstavovali pamiatky v Čechách a Česi pamiatky na Slovensku. Výsledkom boli prezentácie, ktoré po uplynutí stanoveného času prezentovali online. Na konci dňa vypracovali kvíz zameraný na tému dňa.
2.deň: Témou bola geografia. Začiatok dňa opäť žiaci využili na diskusiu v zmiešaných skupinách. Tentokrát zisťovali informácie o ďalšej téme – Praha/Bratislava, Vysoké Tatry/Krkonoše, Hluboká/Bojnice. Tieto potom využili na vypracovanie plagátu, leporela, .... (aktivita offline). Dané miesta predstavovali recipročne – Slováci české a Česi slovenské. Pozreli si videá o krajine a pamiatkach na Slovensku a v Čechách.
3.deň: Tento deň bol venovaný ekológii. Pracovali najskôr offline. Cieľom bolo spracovanie odpadu na úžitkové alebo dekoračné predmety. Vznikli tak stojany na perá, kalendáre, pohľadnice, kvetináče, ozdobená nádoba na vodu, dekoračné predmety zo starých pneumatík. Cez fotografie potom svoje práce prezentovali pre žiakov partnerskej školy. Následne vytvorili otázky o ekológii a separácii, navzájom diskutovali. Koniec dňa bol venovaný zhodnoteniu virtuálnej aktivity – zo strany žiakov, učiteľom, ukážky certifikátov účasti.
Virtuálna aktivita priniesla všetkým zapojeným nové skúsenosti. Učitelia i žiaci kladne hodnotili jej priebeh, aj keď by samozrejme uprednostnili osobné stretnutie. Zúčastnení si však v mnohom rozšírili svoje poznatky, svoje kompetencie. Práca v skupine upevnili v žiakoch ich schopnosť pracovať s inými, rešpektovať a prijať názor svojho spolužiaka. Cez rozhovory so žiakmi z partnerskej školy si rozširovali jazykové, ale i sociálne kompetencie. Pri vypracovávaní jednotlivých zadaní si rozšírili svoje poznatky z oblasti geografie a pamiatok. Ukázali a preverili si svoje tvorivé schopnosti. Vytvorili predmety, ktoré budú súčasťou interiéru a hlavne exteriéru školy.