• Školský psychológ

Hlavnú náplň práce by sme mohli zhrnúť ako starostlivosť o duševné zdravie celého školského zariadenia.

Stará sa o duševné zdravie nielen žiakov, ale aj učiteľov, rodičov a iných zamestnancov školy.

Vykonáva odborné psychologické činnosti ako prevencia, konzultácia/poradenstvo, diagnostika, psychoterapia a intervencia.

Konkrétne to môžu byť činnosti ako:

• prevencia pred patologickým správaním žiakov (agresivita, šikana, kyberšikana a iné)
          • realizuje preventívne programy na rozvoj pozitívnych vlastností žiakov ako kooperácia, empatia, prosociálnosť
          • pracuje na rozvoji osobnosti žiakov
          • poskytujúe konzultáciu žiakom na riešenie najrôznejších problémov a tém, ktoré ich trápia
          • poskytuje konzultáciu aj rodičom a učiteľom
          • poskytuje tiež dlhodobé poradenstvo žiakom, rodičom a učiteľom vo vybraných témach školskej psychológie
          • vykonáva orientačnú diagnostiku napríklad na zistenie osobnostných čŕt žiakov, kariérových predpokladov, sociálnych vzťahov v triede a pod.
          • využíva psychoterapeutické metódy na poskytnutie relaxácie a krátkodobého terapeutického pôsobenia
          • vykonáva intervencie v akútnych prípadoch, ktoré sa v školskom prostredí vyskytnú, napr. pri zistení šikanovania v škole, konfliktoch, narušených sociálnych vzťahoch a pod.

školský psychológ:

Mgr. Natália Dolinská